Nagy szomorúság minden kertbarátnak, amikor egy csípősebb tavaszi éjszaka után azt látja, hogy kedves klemátisza friss hajtásait, netalán bimbóit megcsípte a fagy. Mit tehetünk ez ellen és mi a teendő, ha mégis megtörténik?
Első lépés nagyon egyszerű, ezért sokszor nem tulajdonítunk neki nagy jelentőséget, illetve kezdő kertművelőként talán nem ismerjük még annyira a saját kertünket, hogy figyelembe vegyünk a lokáció kérdését. A megfelelő ültetési hely kiválasztása megmentheti a korai fagykároktól a növényt, egy szélvédett, fal mellé ültetett klemátisz vélhetően jobban védve van, mint a kerítésre felfuttatott, ami nyílt terepen kénytelen kibírni a fagyhatást, szelet.
Második lehetőség a fizikai védelem, vagyis ha az előrejelzés jelentős lehűlést jósol, akkor elő kell vennünk a régi paplanhuzatokat, könyebb takarókat ha van otthon akkor a fátyolfóliát és amennyire rajtunk múlik bugyoláljuk be a klemátiszokat ( a többi számunkra fontos növénnyel együtt) Ilyenkor elég rémisztő képet fest a kert a sok betekert különös alakkal, de a jó cél érdekében ezzel megelőzhetjük a bajt.
Végső soron, ha megtörtént a fagyás, akkor nincs mit tenni, mint az elfagyott részeket levágni és várni míg ezek a szívós növények újra kihajtanak, megerősödnek. Sajnos az elfagyott bimbókat különösen a montanák esetében nem tudjuk pótolni, így ezekre különösen érdemes figyelni.
Nektek milyen praktika vált be az évek során? Osszatok meg velünk tapasztalataitokat itt vagy a facebookon.